Atatürk fotoğrafı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 97. Yılını kutluyoruz. Cumhuriyet’in anlamı ve değerini bilenlere kutlu olsun. Bu yıl, TBMM’nin 100. Yılı nedeniyle daha anlamlı bir kutlamaya tanıklık ediyor, Cumhuriyet’in 97. Yıl kutlamalarına daha büyük bir coşkuyla katılıyoruz. 

Türkiye Cumhuriyeti Dünya siyasal tarihine, emperyalizme karşı verilen ulusal kurtuluş savaşı sonunda kurulmuş bir devlet olarak geçmiştir. TBMM bu süreçte önemli bir rol üstlenmiş ve “Gazi” sıfatı ile bu mücadeledeki rolünü kanıtlamış, Anadolu’dan ve Rumeli’den gelen temsilcilerle, bu toprakları bir yurt olarak tüm dünyaya ilan etmiştir.  

Cumhuriyet bu yurtta yaşayanları yurttaş yapan, üstünde yaşayan yurttaşların birliğini ve bir arada yaşama iradesini tanımlayan bir yönetim biçimi olarak, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki bir kadronun eseridir. Mustafa Kemal Atatürk eşsiz devlet adamlığı vizyonu, kararlılığı, ikna gücü  ve devrimci kimliği ile yıkılmış bir imparatorluğun külleri arasından, sonsuza dek yaşayacak modern bir devlet yaratmıştır.

Bugün, Cumhuriyet’in kurucu değerlerine bağlı olmayan, bu değerlerle aidiyet hissetmeyen, kendi emellerini gerçekleştirmek için Cumhuriyet’in kurumlarına ve değerlerine saldıran  bir iktidarın var olduğu koşullar hüküm sürmektedir.

Cumhuriyet’in  kuruluşunu kabul eden TBMM’nin , Gazi Meclis’in niteliği değiştirilmiş ve etkinliği azaltılmıştır. Parlamenter Demokrasi, Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı verilen bir sistemle yer değiştirmiştir. Bir sistem değişikliği değil, yönetim biçimi değişikliği olarak tanıtılsa da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Cumhuriyet’i başkalaştırmak isteyen, buna kalkışan bir tek kişi yönetimine dönüşmüştür.

Bu sistem, daha birkaç yıl geçmeden yarattığı sorunlarla baş edemez ve kurumsallaşma kapasitesi olmayan bir boyuta evrilmiştir. Buna karşın, Cumhuriyet’i, parlamenter sistemle, demokrasinin evrensel ilkeleriyle buluşturmak isteyen halk kitlelerinin talepleri giderek yükselmektedir.

Bugünler aşılacak, Cumhuriyet, bu yıkım sürecinde de varlığını sahiplenen yurttaşların iradesi ile geleceğe taşınacaktır.

Cumhuriyetimizin kuruluşunu kutladığımız bugün, Cumhuriyet Bayramımızı  kutlu olsun. Cumhuriyet Kurucuları’nı  ve onlara destek olanları rahmet, minnet ve özlemle anıyoruz.